ŁADOWANIE STRONY
  • Jeżeli czujesz, że masz silną potrzebę sięgania po alkohol, narkotyki lub dopalacze …
  • Jeżeli myślisz, że to może jest uzależnienie od alkoholu lub narkotyków …
  • Jeżeli uważasz, że trudność Ci sprawia panowanie nad braniem, bo sięgasz po alkohol lub narkotyki nawet gdy tego nie chcesz, wtedy gdy Cię coś złości albo martwi, wtedy gdy jesteś smutny albo smutna …
  • Jeżeli czujesz, że po spożyciu alkoholu czujesz się zrelaksowany …
  • Jeżeli dostrzegasz, że środki które bierzesz szkodzą Twojemu zdrowiu, ale nadal je bierzesz, masz poczucie, że bez nich trudno się skupić…
  • Jeżeli zaniedbujesz inne formy aktywności, gdyż skupiasz się na braniu lub piciu …

 

JEŻELI CHCESZ TO ZMIENIĆ, TO ZAPRASZAM DO GABINETU PSYCHOLOGICZNEGO W KARTUZACH. JESTEM SPECJALISTĄ TERAPII UZALEŻNIEŃ I MOGĘ RAZEM Z TOBĄ PRZYJRZEĆ SIĘ TWOJEMU PROBLEMOWI. POMOGĘ CI, JEŻELI BĘDZIESZ TEGO CHCIAŁ LUB CHCIAŁA.

 

Czym jest uzależnienie i gdzie szukać pomocy w jego leczeniu?

Uzależnienie to stan, z którego nie można się wyleczyć, ale nad którym można nauczyć się panować. Choć najczęściej uzależnienie postrzega się jako nadużywanie alkoholu albo narkotyków, to problem jest znacznie szerszy i bardziej złożony, niż powszechnie się uważa.
Można uzależnić się albo od substancji psychoaktywnej, albo od określonego zachowania. Czynnik uzależniający wpływa na działanie dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie motywacji do działania i przyjemności.
Specjaliści odróżniają uzależnienie na poziomie fizjologicznym i psychicznym.
Uzależnienie fizjologiczne to odczuwanie konieczności przyjmowania określonej substancji psychoaktywnej, takiej jak: alkohol, narkotyki (opioidy), nikotyna, leki nasenne (barbiturany) i psychotropowe (benzodiazepiny). Może prowadzić ono do poważnych następstw fizjologicznych, takich jak choroby przewlekłe i śmiertelne, a nawet zgon.
Z kolei czynnikiem wywołującym uzależnienie psychiczne mogą być czynności zapewniające przyjemność, nad którą utracono jednak kontrolę. Wśród nich spotykane są: seks, masturbacja, oglądanie pornografii, gry hazardowe, gry komputerowe i internetowe, praca, ekstremalnie intensywne treningi, zakupy, a nawet zabiegi wykonywane przez chirurga plastycznego. Uzależnienie psychiczne zazwyczaj nie prowadzi do tak poważnych następstw fizjologicznych jak uzależnienie psychiczne, ale silnie działa na ośrodek nagrody w mózgu.
Co ważne, niektóre osoby chorują w wyniku uzależnienia społecznego. Zauważono je w społecznościach i grupach kulturowych, takich jak hipisi.
Podstawą leczenia jest kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. W skrajnych przypadkach potrzebne może być także skierowanie osoby uzależnionej na leczenie w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień, w którym leczenie skupi się m.in. na oczyszczeniu organizmu z substancji psychoaktywnej.

 

Kiedy iść do psychologa?

Aby mówić o uzależnieniu, przez ostatnie 12 miesięcy w tym samym czasie u pacjenta muszą występować co najmniej trzy z sześciu podstawowych objawów uzależnienia:

  • Pojawienie się objawów odstawienia po czasowej rezygnacji z czynników uzależniających bądź zmniejszeniu ich dawki (w przypadku substancji psychoaktywnych) lub częstotliwości (w przypadku zachowań).
  • Potrzeba ciągłego zwiększania dawki lub częstotliwości, aby utrzymać ten sam poziom pobudzenia.
  • Silna potrzeba, a wręcz przymus przyjmowania substancji uzależniającej lub podejmowania uzależniających zachowań.
  • Brak kontroli nad częstotliwością i ilością zażywanej substancji lub podejmowanych zachowań.
  • Zaniedbanie dotychczasowego funkcjonowania (np. przerwanie nauki, rezygnacja lub zwolnienie z pracy), które wynika z konieczności przyjmowania substancji uzależniających lub podejmowania uzależniających zachowań.
  • Przyjmowanie substancji uzależniających mimo świadomość ryzyka, jakie ze sobą niosą (np. nowotwór płuc jako możliwe następstwo nikotynizmu). Kontynuowanie uzależniających zachowań, mimo negatywnych konsekwencji wpływających na codzienne funkcjonowanie (np. hazard pochłaniający oszczędności życia, seksoholizm niszczący relacje, m.in. małżeństwo).

Jeżeli u siebie albo w swoim najbliższym otoczeniu zauważysz jakiekolwiek symptomy uzależnienia, nie zwlekaj. Pomocy należy szukać jak najszybciej.

 

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Najważniejszym krokiem jest uznanie, że jest się osobą uzależnioną. Silna chęć zmiany w życiu, wewnętrzna motywacja do zerwania z nałogiem i wsparcie najbliższych znacznie ułatwiają powodzenie terapii. W trakcie terapii behawioralno-poznawczej uzależniony przygląda się swoim działaniom i czynnikom, które prowadziły do sięgania o używkę. Kolejnym krokiem jest praca z własnymi emocjami, radzeniem sobie z lękami i ze stresem. Czasem konieczne jest także wsparcie psychoterapii lekami, które zawsze przepisuje lekarz.

 

 

wykonanie: letras.pl